Trafikanter på Østre Ringvej kan henover sensommeren og efteråret se, at der er gravearbejde i gang lige nord for Østre Ringvej mellem Oslovej og Gudenåbroen.
Entreprenøren skal lægge et dræn, som kan sikre, at grundvandet aldrig kommer over et kritisk niveau i forhold til den nedgravede motorvej.
Drænet skal sikre motorvejen mod for højt tryk fra grundvandet, hvis grundvandet i en periode står ekstraordinært højt.
Står grundvandet ekstraordinært højt i en periode, vil det løbe ned i drænet og dermed ikke påvirke motorvejen. Man kan således sammenligne drænet med overløbssikringen i en ganske almindelig køkkenvask.
”I vinteren 2015-2016 stod grundvandet rigtigt højt i en periode. Der var ikke nogen fare for motorvejen, men vi har dog på den baggrund vurderet, at motorvejen bør gives en ekstra sikring, så vi sikrer anlægget på langt sigt, så det kan holde i – populært sagt – 100 år,” siger projektleder Mike Boesen.
Vejdirektoratet går snart i gang og forventer, at arbejdet er afsluttet i løbet af efteråret.
Under arbejdets udførelse vil cykelsti og fortov på nordsiden af Østre Ringvej periodevis være afspærret. Ligeledes vil der kunne forekomme natlig spærring af enkelte vognbaner på motorvejen
Yderligere oplysninger:
Mike Boesen, projektleder: 7244 2261, mik@vd.dk
Kim Lundahl Michelsen, kommunikationskonsulent: 7244 2318, kimi@vd.dk